Miażdżyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób, która może wywołać nieodwracalne konsekwencje w organizmie. Odkładanie się białek, lipidów na ścianach tętnic prowadzi do ich zwężenia. W rezultacie do pogorszenia ukrwienia, dystrofii i stwardnienia naczyniowego, dusznicy bolesnej, zaburzeń metabolicznych, głodu tlenu. Można też stracić pamięć a poziom uwagi i koncentracji zostanie obniżony. Miażdżyca naczyniowa zajmuje pierwsze miejsce wśród przyczyn organicznych osłabienia potencji. Erekcja zależy bezpośrednio od wypełnienia ciał jamistych prącia krwią, to znaczy jest wyraźnie związana, z jakością ukrwienia narządu. Im lepiej krew napływa do penisa, tym lepsza erekcja. Oznacza to że, miażdżyca przyczynia się zaburzeń erekcji i jest dużym problemem dla mężczyzn.

Czym jest miażdżyca przy zaburzeniach erekcji?

Miażdżyca tętnic to pojawienie się złogów tłuszczu (blaszek) na ścianach naczyń krwionośnych. W tym samym czasie światło naczyń zwęża się, a dopływ krwi staje się niewystarczający. Średnica tętnic zasilających penisa nie przekracza 1-2 mm. A jeśli to światło się zamknie, pojawią się zaburzenia erekcji.

Miażdżyca tętnic zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badania wśród mężczyzn. Współistnienie zaburzeń erekcji i chorób układu krążenia jest znane od dawna. W nowym badaniu przebadano około 1900 panów bez chorób układu krążenia. Naukowcy zbadali związek między miażdżycą a zaburzeniami erekcji.

W badaniu uwzględniono wiek i pochodzenie etniczne uczestników, a także główne czynniki ryzyka: cukrzycę, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu i otyłość. Wyniki analizy wykazały, że u mężczyzn we wczesnym stadium miażdżycy, (u których stwierdzono blaszki cholesterolowe w tętnicach lub stwierdzono utratę elastyczności tętnic i zaburzenia czynności tętnic) ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji wzrosło o 53%. Eksperci zwracają również uwagę, że wyniki tego badania po raz kolejny dowodzą, że stan układu sercowo-naczyniowego bezpośrednio wpływa, na jakość życia intymnego mężczyzny. Aby zmniejszyć ryzyko miażdżycy i zaburzeń erekcji, eksperci zalecają zdrowe odżywianie, ćwiczenia i unikanie palenia.

Co powinien wiedzieć mężczyzna?

Każdy mężczyzna powinien wiedzieć: zaburzenia erekcji pojawiają się na samym początku zmian miażdżycowych. To rodzaj sygnału alarmowego, trzeba zwracać uwagę na swoje zdrowie, a szczególnie na stan układu sercowo-naczyniowego. Niezauważona miażdżyca może powodować chorobę wieńcową, zawał mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny. Jak ustalili naukowcy, zaburzenia erekcji mogą wskazywać na zwiększone ryzyko miażdżycy, niedokrwienia, udaru, a nawet śmierci. W chorobach układu krążenia, jako pierwsze cierpią małe naczynia krwionośne, a to właśnie problemy z erekcją świadczą o tym, że coś jest nie tak z organizmem.

Leczenie zaburzeń erekcji

Schemat leczenia zaburzeń erekcji będzie bezpośrednio zależał od przyczyn jej rozwoju. Tak, więc, jeśli zaburzenie wzwodu pojawiło się na tle jakiejkolwiek choroby: cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy konieczna jest kompleksowa terapia, mająca na celu nie tylko przywrócenie potencji, ale także leczenie pierwotnego problemu.

W większości przypadków zaburzenia zdrowia seksualnego mężczyzn można skutecznie leczyć metodami terapeutycznymi. Przełomem w tej dziedzinie było odkrycie sildenafilu, popularnego preparatu Viagra, który stymuluje przepływ krwi do penisa. Nowoczesne leki mogą również działać łagodnie, nie powodując ciągłego napięcia, proces pobudzenia pozostaje naturalny. Nie bez znaczenia jest też ich znaczenie psychologiczne, ponieważ zaszczepiają w mężczyźnie pewność siebie.

Do ekstremalnych metod leczenia impotencji należy wstrzykiwanie leków do ciał jamistych, które stosuje się, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia nieodwracalnego zwłóknienia. Radykalnym leczeniem zaburzeń erekcji jest protetyka. Ta złożona operacja zalecana w zaawansowanych zaburzeniach potencji i mimo nowoczesnych postępów w tej dziedzinie chirurgii nie może w pełni zastąpić naturalnej potencji mężczyzny.